Jak mierzyć zamknięcia

Dowiedz się, jak właściwie zmierzyć i dobrać odpowiednią wkładkę, kłódkę czy zamek.

Wkładki bębenkowe

pomiary system master key

Aby dobrać odpowiedni rozmiar wkładki wystarczy nam zwykła linijka. Rozmiar wkładki podajemy w dwóch częściach np. 30/30. Na naszym rysunku zaznaczone są one jako wymiar A i wymiar B.

Zawsze mierzymy wkładkę od środka otworu, w który wkręcamy śrubę mocującą wkładkę, w jedną i drugą stronę, aż do krawędzi szyldu. Wkładka nie powinna wystawać więcej niż 3 mm. Na obrazku mamy przykład pomiaru wkładki o rozmiarze 35/45.

Gdybyśmy chcieli zamówić wkładkę z gałką to musimy oznaczyć, po której stronie miałaby być gałka, np wkładka 30/35 z gałką po stronie dłuższej, czyli 35 mm - prawidłowe oznaczenie to 35G/30.

Gdy nie jesteśmy pewni wymiaru wkładki mierząc ją na drzwiach, to wystarczy odkręcić śrubę montażową, wyjąć wkładkę i zmierzyć ją układając na jakiejś płaskiej powierzchni.

Kłódki

pomiary system master key

Mogło by się wydawać, że dobór kłódki to nic trudnego i praktycznie każdy produkt będzie nam wszędzie pasować. Jednak jest kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przy doborze tego zamknięcia.

Po pierwsze to przede wszystkim wymiary kłódki. Szczególnie powinny interesować nas wielkość obudowy (wymiary A i B), grubość pałąka (wymiar C) i prześwit między obudową, a zamkniętym pałąkiem kłódki (wymiary D i E).

Warto też zastanowić się gdzie kłódka będzie zastosowana. Czy wystarczy nam podstawowa kłódka do zastosowań wewnętrznych, czy też kłódka odporna na warunki atmosferyczne i dodatkowo zabezpieczona uszczelkami, a może interesuje nas kłódka antywłamaniowa z grubym hartowanym pałąkiem.

Zamki wierzchnie i wkładki do zamków wierzchnich

pomiary system master key

W zamku wierzchnim najważniejszy jest rozstaw zamka - zaznaczony na rysunku wymiar B. Jest to odległość od krawędzi drzwi do środka pokrętła zamykającego zamek. Zamki wierzchnie zazwyczaj występują w dwóch typowych rozmiarach 50 mm i 60 mm.

Aby odpowiednio dobrać wkładkę do zamka wierzchniego musimy znać przede wszystkim grubość drzwi - czyli sprawdzić, czy mieszą się one gdzieś pomiędzy wymiarem A czyli wymiarem minimalnym jakie muszą mieć drzwi, a wymiarem B czyli maksymalnym. Oczywiście warto mieć kilka milimetrów rezerwy.

Dodatkowo interesować będzie nas rozstaw pomiędzy śrubami mocującymi zaznaczony na rysunku literką D oraz ewentualna szerokość wkładki czyli wymiar E - tak aby zakryć otwór po starej wkładce.

Zaufaj ekspertom od zabezpieczeń

Znamy się na okuciach. Nie wiesz, jaki system będzie odpowiedni dla Twoich potrzeb? Skontaktuj się z nami. Nasi doradcy chętnie pomogą i dobiorą odpowiednie zabezpieczenia.
Zadzwoń
+48 518 688 356

Służymy pomocą w dniach:
poniedziałek - piątek: 10:00 - 18:00

Napisz
kontakt@pozamykaj.pl