Master key – tworzenie struktury dostępu we wkładkach systemowych.

Chyba każdy zainteresowany zakupem systemu master key, zadawał sobie następujące pytania. Jak to się dzieje, że możemy jednym kluczem otworzyć wszystkie zamki, a drugi klucz otwiera już tylko niektóre z nich i czy aby na pewno osoba nieuprawniona nie otworzy innej wkładki.

Spróbujemy dzisiaj krótko wyjaśnić magię systemu master key. Cała tajemnica działania wkładek systemowych kryje się w dodatkowych elementach wewnątrz wkładki nazywanych plasterkami masterowskimi.

Poniżej mamy rysunek poglądowy jak wygląda budowa normalnej wkładki.

Rysunek obrazujący budowę normalnej wkładki

Zwykła wkładka zbudowana jest ze sprężynek, owalnych kołków obudowy (na żółto) i stożkowych kołków bębenka (na czerwono). Przed włożeniem klucza, kołki obudowy blokują możliwość obrócenia bębenka (czerwona przerywana linia podziału przebiega przez żółte kołki obudowy).

System działania normalnej wkładki

Gdy włożymy klucz o odpowiednich nacięciach, linia podziału biegnie między kołkami obudowy i bębenka co powoduje że możemy obrócić we wkładce bębenek i tym samym otworzyć drzwi.

W tym momencie wiemy już na jakiej zasadzie działa zwykła wkładka możemy więc przejść do budowy wkładek w systemie master key.

System budowy wkładki Master Key

Jak widać na powyższym rysunku między kołkami korpusa i kołkami stożkowymi bębenka pojawiły nam się niebieskie plasterki masterowskie.

A teraz na przykładzie wyjaśnimy czemu te drobne niebieskie elementy są tak istotne.

Wkładka nr 1, klucz A

Przykład wkładki Master Key numer 1, klucz A.

Po włożeniu klucza widzimy, że niektóre plasterki pozostają powyżej linii podziału (w obudowie wkładki), a niektóre powyżej linii podziału (w bębenku). Właśnie na tym polega cała magia systemu master key. Na powyższym zdjęciu gdzie przedstawiona jest wkładka nr 1 widać zaznaczone długości plasterków masterowskich, długości kołków bębenka oraz głębokości nacięć klucza. Aby klucz mógł otworzyć wkładkę to suma długości kołków bębenka i plasterków masterowskich liczona do linii podziału musi być równa głębokości nacięć klucza. Nacięcia klucza nr 1 to 7, 7, 3, 5, 4, a suma plasterków to 2+5=7, 3+4=7, 3, 2+3=5, 4.

Budowa systemu master key polega na tym aby dobrać długości nacięć i wielkości kołków i plasterków we wkładce tak by odpowiedni klucz otwierał odpowiednie wkładki.

Wkładka nr 1, klucz B

Przykład wkładki Master Key numer 1, klucz B.

Powyżej mamy obraz tej samej wkładki, ale nacięcia klucza są inne tj. 7, 7, 3, 5, 6, sumując kołki do linii podziału wychodzi nam 2+5=7, 3+4=7, 3, 2+3=5, 2+4=6. Jak widać wszystko się zgadza. Oba klucze otworzą nam tą samą wkładkę pomimo różnych nacięć.

Porównując oba zdjęcia widzimy ze jeden z plasterków masterowskich który znajduję się w pierwszej dziurce od prawej strony, zamiast w obudowie wchodzi teraz do bębenka.

Przykład wkładki Master Key numer 2, klucz A.

We wkładce numer 2 mamy włożony klucz A. Jak widać pomimo tego że w pierwszej dziurce od prawej strony został zmieniony plasterek pasterowski o długości 2 na plasterek o długości 4, to klucz A dalej otwiera tą wkładkę.

Porównując głębokość nacięć klucza 7, 7, 3, 5, 4 do sumy kołków bębenka i plasterków masterowkich do linii podziału 2+5=7, 3+4=7, 3, 2+3=5, 4 wychodzi nam, że klucz A otwiera również wkładkę nr 2.

Zobaczmy jednak co się stanie jak włożymy klucz B do wkładki nr 2.

Przykład wkładki Master Key numer 2, klucz B.

Jak widać klucz B nie otworzy nam wkładki nr 2. W pierwszej dziurce od prawej strony plasterek masterowski blokuje nam przekręcenie bębenka. Porównując głębokość nacięć klucza 7, 7, 3, 5, 6 do sumy kołków bębenka i plasterków masterowkich do linii podziału 2+5=7, 3+4=7, 3, 2+3=5, 4+4=8 wychodzi nam, że klucz B nie może otworzyć wkładki nr 2.

Na tym przykładzie widzimy jak to możliwe, że jeden klucz potrafi otworzyć wszystkie zamknięcia, a niektóre np. tylko jedna czy dwie wkładki. Wszystko zależy od ułożenia elementów we wkładce i dobrania odpowiednich nacięć kluczy.

Grafiki zostały zapożyczone z filmu jak działa master key https://www.youtube.com/watch?v=8U6rdI_uG2c